Senior Tax Consultant
June 12, 2018
Financial controller
July 9, 2018

Economist

Compania este unul dintre leaderii globali în furnizarea serviciilor de contabilitate, audit si consultanță.
Societatea operează ca un birou cu mentalitate internationala, cu activitate în București, Timisoara (România) și Chișinău (Moldova), excelând în expertiză locală prin intermediul unei echipe de profesioniști care acoperă următoarele domenii: audit & asigurare, consultanță fiscală & prețuri de transfer, contabilitate & salarizare, audit & consultanță IT, consultanță în afaceri și resurse umane & recrutare.

Sa participe la procesarea datelor si întocmirea evidenţelor specifice in cadrul departamentului financiar-contabil pentru companiile client pana la nivel de intocmire balanta contabila in conformitate cu prevederile legale

Responsabilitati:
Verifica si inregistreaza (cand este cazul) a facturilor de achizitii si de vanzari in conformitate cu cerintele clientilor
Mentine relatia cu furnizorii, reconciliaza soldurile si diferentele
Inregistreaza mijloacele fixe si amortizarea, intocmeste procesele verbale de punere in functiune, incasari, inventar anual (reglarea
diferentelor în urma reconcilierii dintre inventarul fizic si cel scriptic)
Verifica jurnalele de cumparari si vanzari (cand este cazul)
Revizuirea, verificarea, planificarea si distribuirea lunara a activitatiilor catre juniorii din echipa.
Revizuire contabila pentru clientii companiei.
Pregatirea si revizuirea situatiilor financiare, declaratiilor lunare sau trimestriale.
Mentine evidenta platilor in avans
Analizeaza informatiile financiare si face sumarul financiar al acestora;
Ofera suport tehnic si sfaturi pentru management privind activitatea contabila;
Intocmeste si inregistreaza notele de accruals lunar
Reevalueaza soldurile in valuta
Efectueaza inchiderile de luna, procesul de inchidere a veniturilor si cheltuielilor, TVA-ul
Ofera sprijin in cadrul procesului de audit intern si extern precum si in cazul unui control de la entitatile statului
Efectueaza calculul impozitului cu retinere la sursa in confrmitate cu legislatia romaneasca si europeana
Efectueaza calculul trimestrial privind impozitul pe profit, Cash flow sau P&L.
Acorda sprijin in vederea intocmirii pachetelor de raportare financiara conform standardelor internationale de raportare
Dezvoltarea politicilor contabilie si oferirea de suport in implementarea acestora.

Cerinte:
Absolvent studii universitare economice
Cunostinte de contabilitate
Cunostinte de operare pe calculator (Excel, Word)
Atentie la detalii
Bune aptitudini de comunicare si relaţii personale
Abilitatea de a lucra cu termen limita
Abilitatea de lucru in echipa
De preferat
Limba engleza – nivel avansat
Experienta in domeniul financiar – contabil

Pentru mai multe detalii, trimite CV pe adresa de email andreea@talentcenter.ro

To apply for this job email your details to andreea@talentcenter.ro